Carpaccio wołowe z bresaoli z oliwą truflową, serem Bleu di Bufala i kaparami

Carpaccio to ikoniczna włoska przystawka, której historia rozpoczęła się w Wenecji w połowie XX wieku. Danie zostało stworzone przez Giuseppe Ciprianiego, założyciela słynnego Harry’s Bar, dla hrabiny Amalii Nani Mocenigo, która potrzebowała lekkiej, niskotłuszczowej diety.

Carpaccio z bresaoli - FAVO wie, co dobre

Bresaola, wykorzystana w tej wersji to produkt typowy dla północnych Włoch, a szczególnie regionu Lombardii. Co to bresaola? Jest to delikatnie suszona i dojrzewająca wołowina, o subtelnie słonym smaku i jedwabistej konsystencji. Jej chuda struktura i intensywny aromat sprawiają, że idealnie sprawdza się jako podstawa szybkiego, lekkiego carpaccio. 

Gdzie kupić bresaolę? W FAVO kupicie ją w topowej jakości – to jedna z naszych ulubionych wędlin i dbamy o to, by zawsze była dla Was i nas dostępna!

W naszej wersji carpaccio, klasyczne dodatki zastąpiono bardziej wyrafinowanymi składnikami, które wnoszą do dania głębię i bawią się kontrastem smaków. Oliwa z czarną truflą wprowadza intensywny, ziemisty aromat, który doskonale podkreśla charakter bresaoli. Ser Bleu di Bufala, wyrabiany z mleka bawolego, charakteryzuje się kremową konsystencją i subtelniejszym, mniej intensywnym smakiem niż tradycyjne sery pleśniowe, dzięki czemu delikatnie równoważy intensywność trufli. Kapary nadają potrawie wyrazistości i lekko kwaskowatej nuty, a orzeszki piniowe wprowadzają przyjemną chrupkość. Mniam!

Przepis na carpaccio wołowe z bresaolą

Porcje: duży talerz carpaccio (w teorii to 2 porcje ale dla chcącego nic trudnego…)
Czas przygotowania: 15 minut

Składniki

200 g bresaoli, pokrojonej w cienkie plastry
40 g sera Bleu di Bufala
1 łyżka kaparów, opłukanych
2 łyżki oliwy z oliwek aromatyzowanej czarną truflą
1 łyżeczka soku z cytryny
1 łyżka orzeszków piniowych
Garść świeżej rukoli
Szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu

Przygotowanie

Rozłóż plastry bresaoli na dużym płaskim talerzu, tak aby delikatnie na siebie zachodziły. Śmiało, wiemy że nie wszystkie się zmieszczą – zjedz te, które MUSISZ!

Plastry, które jednak udało ułożyć się na talerzu, skrop oliwą truflową i sokiem z cytryny, a następnie posyp świeżo mielonym pieprzem.

Pokrusz ser Bleu di Bufala na drobne kawałki i rozsyp równomiernie na wierzchu. Dodaj opłukane z octowej zalewy kapary, rozkładając je w niewielkich odstępach. Jeśli używasz orzeszków piniowych, podpraż je wcześniej na suchej patelni, aż staną się złociste, i posyp nimi carpaccio tuż przed podaniem. 

Udekoruj całość listkami rukoli.

Dodatkowe informacje:

Carpaccio najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu i zawsze rekomendujemy przygotowywanie go na świeżo. Smakuje dobrze o każdej porze dnia (i nocy!), a szczególnie w towarzystwie lampki wytrawnego czerwonego wina, np. Barolo czy Chianti. Ser Bleu di Bufala można zastąpić innym łagodnym serem pleśniowym, jak Gorgonzola Dolce, ale pamiętaj, że taka zmiana nada daniu odrobinę innego charakteru. Zamiast orzeszków piniowych możesz użyć prażonych orzechów macadamia, płatków migdałowych, a nawet orzechów włoskich.

Produkty użyte w tym przepisie

Wędliny

Bresaola

23,90  / 100g
Powiadom o dostępności
Nabiał

Bleu de bufala

24,90  / 100g
Oliwy

Oliwa Extra Vargine z Czarnymi Truflami

44,90  / 250ml
Powiadom o dostępności
Przetwory

Kapary z Łodygami w Occie

24,90  / 290g

Zobacz podobne przepisy

Kremowa polenta z szafranem i truflami

Polenta to tradycyjne danie kuchni włoskiej, które przygotowuje się z mąki kukurydzianej lub drobno mielonej kaszki kukurydzianej, przez wieki było podstawą diety w północnych regionach Włoch. Dzięki swojej uniwersalności, z czasem zyskała uznanie w całym kraju, a jej przygotowanie stało się sztuką łączącą prostotę z wyrafinowaniem.
Poznaj przepis

Aromatyczny makaron Puttanesca z tuńczykiem

Makaron alla puttanesca to klasyka kuchni włoskiej, pochodząca z południa kraju, najprawdopodobniej z Neapolu lub Kampanii. Znane z intensywnych smaków i szybkiego przygotowania danie było cenione przez lokalnych mieszkańców za swoją prostotę i użycie łatwo dostępnych składników.
Poznaj przepis

Gateau di patate, czyli włoska zapiekanka ziemniaczana

Gateau di patate to klasyczna włoska zapiekanka ziemniaczana, która pochodzi z południowych Włoch, a szczególnie popularna jest w regionie Campania. Danie to powstało jako sposób na wykorzystanie prostych, tanich składników, które były ogólnodostępne i łatwe w przechowywaniu – czyli ziemniaków, wędlin i serów.
Poznaj przepis

Zakupy możesz również odebrać osobiście w naszym sklepie:

Godziny odbioru:
pon-sob.: 8:00-22:00

Dziękujemy za wysłanie wiadomości. Nasz zespół będzie się w Tobą kontaktował!

×